Linkek a témában:
A hálózatok Achilles-sarkai
Magyar Narancs: Manapság miért a fizikusok kutatják a hálózatelméletet, ami hagyományosan inkább a matematika területe?
Alkalmazási lehetőségek
Az üzleti hatékonyságot, egy vállalat külső és belső kommunikációját egyaránt javíthatja, működését összehangolhatja az a hálózatkutatási modell, amit egy magyar cég fejlesztett ki. Míg a korábbi szociometriai vizsgálatok legfeljebb 150-200 fős mintán működtek, ezt legalább 100 főnél érdemes elkezdeni használni, de akár több millió adat felhasználásával is működik.
Braun Tibor írása a "kicsi világ" jelenségről a Magyar Tudományban
EGYETEMES LÁNGELME - A HÁLÓZATOK ÚJ TUDOMÁNYÁNAK ELŐFUTÁRA: KARINTHY FRIGYES
Egy interdiszciplináris csizma a társadalomlélektan asztalán?
Hálozatgondolat a pszichológiában és a szociálpszichológiában
Kicsi a világ
Valószínűleg az internet használatának rohamos elterjedése az egyik fő oka annak, hogy mostanában a hálózatokban való gondolkodás egyre inkább kezd beszivárogni a köztudatba. Bár a téma mint kutatási terület már a 20. század eleji matematika, majd később a fizika és a szociológia tárgykörén belül is megfogalmazódott, a komplex rendszerek törvényszerűségeinek tanulmányozása mégiscsak viszonylag új problémamezőként bontakozik ki.
kitismersz.com
Tegye föl a kezét, aki még soha semmit nem intézett el a varázslatos Internet segítségével. Nem mondom, hogy a magyarországi népesség nagyobb hányada fizetett már be számlát, vagy szedett föl szexpartnert on-line, vásárolt cipőt ezen a site-on, vagy rendelt könyvet Amazon, de hogy az üzenetküldés, tájékozódás, szórakozás, biznisz, és egy hosszú sor köznapi tevékenység jókora része átkerült a virtuális szférába, nem vitatja senki. Így hát nyugodtan gyanússá válhat, hogy a szociális kapcsolatok üzemeltetése és leképezése is komoly teret nyer a neten: folyamatban.
Komplex hálózatok hiba- és támadástűrése (Kivonat)
Szerzők: Albert Réka, Hawoong Jeong, Barabási Albert-László, Department of Physics, University of Notre Dame, Notre Dame, IN 46556, A kivonatot készítette Bálint Balázs az ELTE-IKKK részére
network blog magyarul
A network.blog.hu URL-en, mostantól minden olyan témáról, újdonságról, érdekességről olvashattok majd, ami a hálózatokhoz illetve a hálózatkutatáshoz kapcsolódik. Szót ejtünk majd a legújabb hálózatkutatási tudományos eredményektől, a közösségi site-ok világán át, az üzleti és szervezeti hálózatokig, mindenről. Megpróbáljuk kicsomagolni a hálózatokat a pillanatnyilag divatos közösségi oldalak köntösből, és bemutatni egy-egy elgondolkodtató kutatást vagy felismerést, amelyet a hálózatos értelmezéseknek köszönhetünk.
Social Network Analysis, A Brief Introduction
Social network analysis [SNA] is the mapping and measuring of relationships and flows between people, groups, organizations, computers, web sites, and other information/knowledge processing entities. The nodes in the network are the people and groups while the links show relationships or flows between the nodes. SNA provides both a visual and a mathematical analysis of human relationships. Management consultants use this methodology with their business clients and call it Organizational Network Analysis [ONA].